Шопінґ під час розпродажу схожий на наркотичний кайф

Що відбувається з нашим тілом та мозком, коли ми починаємо сходити з розуму від сезонних розпродажів, досліджувало видання BBC Capital.

Фото: Alkansya.com

Знайоме відчуття. Адреналін зростає, і бажання охоплює вас лише від однієї думки про це. Організм вимагає чергової дози. І варто вам лише наблизитись до неї, вас уже нічого не спинить – ви робите покупку.

На декого з нас вивіски на магазинах з червоним надписом -50% діють так само, як спів міфічних сирен на моряків. Почуття задоволення від вдалого шопінґу майже не відрізняється від алкогольного чи наркотичного сп’яніння чи залежності від їжі, кажуть психологи.

Схожі відчуття знайомі навіть тим, хто не страждає синдромом компульсивного покупця (який визнають деякі психологи). От чому навіть цілком урівноваженій людині буває важко контролювати себе біля каси.

Насправді, рішення про покупку ми приймаємо за секунду, і раціональне мислення, як правило, на це не впливає, зазначає доцент Університету штату Нью-Йорк в Баффало Кіонянг О. вона спеціалізується на нейромаркетингу – новій галузі, яка досліджує поведінку споживачів з допомогою методів нейробіології.

Коли етикетки зі знижками починають нас спокушати, звичний процес зважування всіх за та проти у нашому мозку вимикається. «Рішення купити щось виникає спонтанно», – пояснює Кіонянг О, яка спостерігає за хвилями активності у головному мозку, щоб відстежити непомітні зміни в емоціях.

Оскільки цей процес відбувається переважно підсвідомо, ми не користуємось раціональним мисленням, як на робочому місці, додає дослідниця.

У той момент, коли ми вирішуємо зробити покупку, ми відчуваємо приплив позитивних емоцій. Але пізніше, так само як це відбувається з алкоголіками чи наркоманами, нас охоплює почуття вини за потурання своїм імпульсам, каже Кіт Ярров із Сан-Франциско, котра вивчає психологію споживача та є автором книги «Декодування розуму нового споживача».

Ми хочемо більшого. Нам треба більше. Наш мозок вимагає нової дози задоволення. І ми знову робимо покупку.

Хоча здається, що бажання не піддається контролю, насправді це зовсім не так. Головне – зрозуміти, як воно виникає.

Захоплення полюванням

Фото: ShopKeep

Його каталізатором зазвичай стає похід до улюбленого магазину чи на веб-сайт.

Ці дії повідомляють вашому організму, що незабаром він почне виробляти у великій кількості допамін – нейромедіатор, що відповідає за почуття задоволення та винагороди, каже Даррен Бріджер, консультант у лондонській дослідницькій компанії Neurostrata, котра працює у сфері нейромаркетингу.

Похід магазинами схожий на «пошуки скарбів», пояснює спеціаліст, «полювання захоплює». Те, що відбувається згодом, виходить за межі раціонального мислення.

Як себе обдурити

Дивіться на цінник в останню чергу, щоб не купувати річ лише тому, що на неї є знижка.

Якщо можливо, відкладіть речі до завтра, аби в такий спосіб зменшити вірогідність імпульсивної покупки.

Аби не стати жертвою маркетингових стратегій, шукайте в інтернеті лише те, що вам потрібно.

Почуття задоволення, а не вини після покупки допоможе краще контролювати свої витрати в майбутньому.

 

У такий момент у нашому мозку відбувається сплеск активності, який дослідниця Кіонянг О називає «емоційним зв’язком» з конкретним товаром.

Ці імпульси виникають передовсім коли ми бачимо товари певних брендів, які ми вже купували раніше (секрет ефективного маркетингу), або ті речі, які давно мріяли придбати.

Порада: Якщо ви знаєте, що вам складно стриматись, коли ви бачите кросівки, перш ніж зайти до магазину спортивного взуття, спитайте себе, чи справді вам потрібна нова пара.

Більшість з нас насправді не має залежності від речей, які ми купуємо. Поганою звичкою стає сам процес покупок. І від цієї звички так само складно позбутися, як і від розладу харчової поведінки та наркотичної чи алкогольної залежності, пояснює психотерапевт Анжела Вуртцель із Санта-Барбари у штаті Каліфорнія.

Вона працює із пацієнтами, які мають синдром компульсивного покупця. Приємні відчуття з’являються, коли людина починає думати про покупки і це може бути за декілька днів чи навіть тижнів до того, як він вирушить до магазину.

Протистояти внутрішнім бажанням

Періоди розпродажів, як приміром у Чорну п’ятницю – день, коли у США та інших країнах світу магазини пропонують привабливі знижки – виявляються випробуванням для самоконтролю.

У такий час вегетативна нервова система людини, яка відповідає за готовність організму до екстремальних ситуацій, викликає у тілі реакцію, схожу на ту, яку відчували наші предки, коли зустрічали хижака.

Страх пропустити вигідну покупку змушує нас конкурувати з іншими покупцями. Ми піддаємося імпульсу купити щось швидше, ніж це зробить хтось інший. У минулому це «фізіологічне збудження мало б захистити нас від ведмедів, а не від інших людей», – каже Кіт Ярров. Цей імпульс настільки сильний, тому що ми не думаємо про нього, він – підсвідомий.

Якщо хтось відчуває збудження та споживчу лихоманку, то інших шопінґ, навпаки, заспокоює. У них сповільнюється серцевий ритм, і вони сприймають похід за покупками, як відпочинок.

Разом безпечніше?

Фото: The Time Out London blog

Думаєте, похід до торгового центру із друзями зможе відволікти вас від вашої залежності? Навряд. Друзі, інші покупці у магазині чи відгуки про товар в інтернеті збільшують відчуття співпричетності. В результаті, ми швидше вирішуємо щось придбати, навіть якщо й мали якісь сумніви.

Ми навіть не усвідомлюємо, як виникає цей імпульс купувати. Зміни в нашому організмі непомітні для неозброєного ока, оскільки, як правило, про них повідомляють лише хвилі активності головного мозку та трохи розширені зрачки, пояснює Кіонянг О.

Зрештою, не все так безнадійно. По-перше, вам потрібно уникати розпродажів (так само, як ті, хто зав’язав із випивкою, не ходять по барах). Кіт Ярров радить дивитись на цінник в останню чергу, аби не купувати річ лише тому, що на неї зараз знижка.

Коли ви купуєте в інтернеті, не переходьте зразу в рубрику розпродажі. «Потрібно взяти себе в руки, заспокоїтись і раціонально обдумати необхідність покупки», – додає дослідник.

І пам’ятайте: імпульсивні покупки завжди супроводжуються докорами сумління.

«Піддатися азарту полювання – дуже легко, але зазвичай ми переоцінюємо те задоволення, яке отримаємо від нової речі», – додає Даррен Бріджер.

Врахуйте все це, коли під час найближчого сезону розпродажі побіжите магазинами.

Отримуй новини від «Закупів» на свою електронну скриньку

 

 

Kolgot UA

Сподобалось? Поділіться із друзями

PinIt
Top