На п’ять. Найкращі та найгірші марки соняшникової олії

Сезон консервування у розпалі, і без соняшникової олії господиням не обійтись. «Закупи» узагальнили результати досліджень Центром експертиз Тест різних марок рафінованої олії, аби вибрати найкращі з них.

Фото: zakupka.tv

Фото: zakupka.tv

Серед 15 торгових марок рафінованої соняшникової олії, які тестували у 2009-2015 роках, «круглих відмінників» виявилось небагато. Якби ми брали до уваги лише тестування 2015 року, то результат був би втішним – усі 7 перевірених марок отримали найвищий бал. Але цього разу дослідники не проводили перевірку на вміст бензопірену, який зіпсував результати тестів багатьох марок у попередні роки.

Бензопірен – це поліциклічний ароматичний вуглеводень (ПАВ), який має канцерогенні властивості. В олію переходить до 95% бензопірену, який міститься у насінні соняшника, у яке він потрапляє під час сушки насіння димовими газами, які містять продукти неповного згоряння палива, зокрема й ПАВ. Видалити бензопірен із рослинних олій можна шляхом повної рафінації, котра передбачає дезодорацію та очистку адсорбентами.

Норма щодо вмісту бензопірену в соняшниковій олії з’явилась в Україні у квітні 2010 року і закріплена в ДСТУ 4492:2005 «Олія соняшникова». Вміст цієї небезпечної речовини в соняшниковій олії не може перевищувати 2 мкг/кг. Це відповідає стандартам ЄС.

У 2009-му надлишок бензопірену виявили у двох марках олії – «Диканька» та «Королівський смак», ще три містили бензопірен, але в межах норми – «Оліс», «Славія», «Дар сонця». У наступному, 2010-му, надлишок бензопірену виявили в олії «Оліс» та «Стожар», а бензопірен у межах норми містили вже 5 марок олії – «Олком», «Щедрий дар», «Дар сонця», «Край», «Славія» та Fine Food. Хоча у 2009-му «Олком», «Стожар» та «Щедрий дар» не містили бензопірену взагалі.

Читайте також: У всіх на вустах. Що таке бензопірен і з чим його їдять

Крім бензопірену, олію перевіряли на вміст вітаміну Е, про який так люблять писати на своїй упаковці виробники продукту. ДСТУ 4492:2005 нормує лише вміст вітаміну Е в нерафінованому маслі холодного пресування першого віджиму – не менше 80 мг/100г. Цю цифру логічно вважати природним вмістом вітаміну, зазначають у Центрі експертиз «Тест». Але після рафінації вміст вітаміну в олії знижується. Найкращий результат у 2009 році належить олії «Олком» – 46,1 мг/100 г, у 2010-му – олії «Чумак» (75 мг/л).

Дослідники також перевірили два показники якості олій, вказані в ДСТУ 4492:2005 – кислотне та перекисне числа. Кислотне число свідчить про придатність олії для харчових цілей та показує вміст вільних жирних кислот, накопичення яких свідчить про погіршення якості олії. Вільні жирні кислоти дуже чутливі до окислення, тож їх намагаються максимально видалити з продукту. Підвищений їхній вміст може вказувати на недостатню дезодорацію чи нейтралізацію. Перекисне число відображає вміст пероксидів – продуктів окислення жирних кислот. Це своєрідний індикатор стійкості олії до окислення. Але з перевіркою по цих двох показниках усі марки соняшникової олії справлялись без проблем під час усіх тестувань.

Зрештою, до переліку найкращих потрапили лише три марки: «Чумак», який отримав відмінні оцінки у кожному з трьох тестувань, «Олейна», яка отримала позитивні відгуки дослідників двічі (у 2009-му оцінку було знижено на бал через низький вміст вітаміну Е) та «Премія», яку тестували лише раз, але з найкращим результатом.

Найкращі марки соняшникової олії за результатами тестів 2009-2015

olia-best

Результати тестування рафінованої соняшникової олії, 2009-2015

Марка Виробник 2015 2010 2009
Кухар Рішельє ПП “Віктор и К”, Кіровоградська обл. 5
Олейна ПАТ з ІІ «Дніпропетровський маслоекстракційний завод», Дніпропетровськ 5 4
Чумак ТОВ «Приколотнянський МЕЗ», Харківська обл. 5 5 5
Премія ПАТ «Полтавський мастроекстракційний завод – Кернел Груп», Полтава (для ЗАТ ФОЗЗІ) 5
Олком ПАТ «Київський маргариновий завод», Київ 5 3* 5
Орія ТОВ «Приколотнянський МЕЗ», Харківська обл. 5
Стожар ТОВ «Приколотнянський МЕЗ», Харківська обл. 5 2** 5
Щедрий дар ПАТ «Полтавський мастроекстракційний завод – Кернел Груп», Полтава 5 3* 5
Дар Сонця ЗАТ МРЗО «Стрілецький степ», Луганська обл. 3* 3*
Край ЗАТ МРЗО «Стрілецький степ», Луганська обл. (на замовлення ТОВ Край) 3*
Славія ЗАТ «Пологівський МЕЗ», Запорізька обл. 3* 3*
Fine Food ПАТ «Полтавський мастроекстракційний завод – Кернел Груп», Полтава (для «Метро Кэш энд Кэрри Украина») 3*
Оліс ТОВ «Оліс ЛТД», Запоріжжя 2** 3*
Диканька ТОВ «УкрОлія», Полтавська обл. 2**
Королівський смак ПП “Віктор и К”, Кіровоградська обл. 2**

*виявлено бензопірен в межах норми

**виявлено надлишок бензопірену

Примітка. Результати тестувань стосуються конкретних зразків продукції, придбаних та перевірених Центром експертиз Тест для дослідження.

Читайте також: Фальшиве золото. Яку оливкову олію не варто купувати

Як дурять покупців виробники дешевої олії

Журналісти телеканалу ЗІК на минулому тижні провели експеримент: придбали кілька пляшок соняшникової олії недорогих марок і перевірили, чи відповідає вага продукту заявленій на етикетках.

У «Львівстандартметрології» зважили придбані зразки і виявили, що пляшка олії «Сонячна роса» замість обіцяних 4,5 кг олії містить 4,244 кг, а пляшка олія «Почаївська рудня» замість заявлених 1,7 кг містить лише 1,67 кг олії. Хоча відповідно до держстандартів, відхилення від вказаною ваги може бути не більше 10 г на літр.

Отримуй новини від «Закупів» на свою електронну скриньку
Kolgot UA

Сподобалось? Поділіться із друзями

PinIt
Top