Шопінґ без ризику. 10 правил безпеки на онлайн-барахолках

Купуючи товари на онлайн-майданчиках у приватних осіб, можна непогано зекономити або стати жертвою шахраїв.

Фото: www.justone.co.nz

Фото: www.justone.co.nz

Онлайн-видання AIN узагальнило поради від служб безпеки торгових майданчиків Aukro.ua і OLX.ua, як убезпечити себе, купуючи товар в інтернеті в іншого користувача.

1. Перевіряйте дані продавця в інтернеті. Введіть в пошукову систему номер телефону, email, реквізити для оплати та інші дані про продавця. Можливо, він уже продавав які-небудь товари – таким чином можна буде знайти відгуки або ж компромат. Особливо уважно читайте нейтральні і негативні відгуки, шукайте інформацію про те, чи легко зв’язатися з продавцем, чи якісна його продукція, чи немає проблем з доставкою.

2. Спілкуватися з продавцем краще електронною поштою, а не телефоном. У разі конфлікту листування може стати доказом. Зберігайте всі чеки, що підтверджують оплату. За запитом контрагента і навіть правоохоронних органів надавайте тільки копію чека. «Ми також рекомендуємо учасникам угоди зберігати будь-які докази взаємодії продавця з покупцем: листування, SMS-повідомлення, історію дзвінків», – каже Оксана Сіра, керівник служби підтримки OLX.

3. У OLX також радять особисто зустрітись із продавцем, якщо ви з ним мешкаєте в одному місті. Покупець у цьому випадку зможе упевнитися в тому, що товар йому підходить (за зовнішнім виглядом, функціональності і т.п.). Продавець же зможе на місці отримати оплату за свій товар.

4. Не поспішайте робити передоплату, якщо вам пропонують зробити переказ за товар або послугу тільки через Western Union або за допомогою різних платіжних систем, таких як Webmoney, QIWI тощо. Виявити одержувача грошей в такому випадку буде набагато складнішеособливо, якщо контрагент знаходиться в іншій країні.

5. У разі відправлення товару попросіть продавця застрахувати посилку на повну вартість. Якщо ви отримали товар, що не відповідає опису, складайте акт, який підпише співробітник служби доставки.

6. Ні за яких обставин не відправляйте контрагенту копію паспорта або індивідуальний податковий номер. Ніколи не передавайте персональні дані третім особам: PIN-код карти, секретні коди; паролі, які приходять на ваш телефон; дані паспорта.

Не відкривайте сумнівні посилання в листах від контрагентів.

Обдурити можуть не тільки покупця, але і продавця. Начебто загальновідомо: ні в якому разі нікому не можна розголошувати персональну інформацію (наприклад, дату народження), коди доступу до картки, SMS-коди. Але шахраї, представившись представниками банку по телефону, отримують цю інформацію від власників карток.

Схема така: нібито представник банку дзвонить власникові картки і повідомляє, що кошти на картку не можуть бути зарахованими з якоїсь причини. Щоб вирішити проблему, просять надати персональні дані або вчинити певні дії біля банкомату, або надати коди підтвердження платіжних систем. Довірливі українці попадаються на вудку і, замість того, щоб отримати гроші, втрачають їх.

7. Якщо ви знайшли товар за дуже «привабливою» ціною, перевіряйте реальну вартість такого товару в мережі або в магазинах, а також на сайтах порівняння цін. Низька цінаперша ознака обману. Шахраї часто використовують такі пояснення низької ціни, як «конфіскат з митниці», «продаж у зв’язку з переїздом», «терміново потрібні гроші», «розпродаж у зв’язку із закриттям», «залишки зі складу», «знятий з виробництва» тощо.

8. Якщо товар знаходиться в іншому місті, то краще скористатися доставкою з можливістю післяплати. Покупцеві доведеться трохи переплатити (якщо за доставку платить одержувач), але у нього буде можливість подивитися на товар перед тим, як віддати за нього гроші.

9. Вивчіть дані про товар. Якщо очевидно, що фотографія товару – із сайту виробника, наприклад, попросіть продавця самому сфотографувати те, що він продає. Перевірте комплектацію товару (особливо це стосується пристроїв).

10. При купівлі техніки запитайте у продавця серійний номер товару перед відправленням. При отриманні перевірте його і, якщо він не збігається, складіть відповідний акт із співробітниками служби доставки. При покупці телефону запросите IMEI, який можна перевірити на сайті Укрчастотнагляду – можливо, він знаходиться в «чорному» списку.

Отримуй новини від «Закупів» на свою електронну скриньку

 

Kolgot UA

Сподобалось? Поділіться із друзями

PinIt
Top