Один з трьох. У чиїй шафі найбільше вишиванок

Якщо ви освічена та заможна сільська ґаздиня і мешкаєте на Західній Україні, то у вашій шафі обов’язково знайдеться хоча б одна вишиванка. Соціологічна група «Рейтинг» провела опитування серед українців щодо їхнього ставлення до традиційного національного одягу.

Як українці ставляться до вишиванок. Опитування Соціологічної групи Рейтинг

Фото: ladna-kobieta.livejournal.com

Одну чи декілька вишиванок має у своєму гардеробі майже кожен третій українець (29%) віком від 18 років. Ще 37% національної сорочки не мають, але планують придбати собі хоча б одну в майбутньому. Решта опитаних вишиванок не має і мати не планує.

Найбільше вишиванок – у шафах мешканців Західної України. Тут кожен другий має одну чи навіть декілька сорочок. Що далі на схід, то менше українців мають вишиванки: у Центрі та в столиці – кожен третій, на Півдні та Сході – майже кожен п’ятий, на Донбасі – кожен десятий. Серед тих, для кого рідною є українська мова, вишиванки мають 40%, серед російськомовних українців – лише 7%.

Вишиванки більш поширені в селах. Водночас, що заможніші та більш освічені люди, то частіше вони мають вдома вишиванки. Серед жінок вишивані сорочки популярніші, ніж серед чоловіків.

vyshyvanka02

vyshyvanka03

Кожен п’ятий опитаний вдягає вишиванку кілька разів на місяць, більшість же ж (62%) – лише кілька разів на рік. Кожен шостий власник вишиванки взагалі її не носить.

Для кожного третього українця вишиванка – це вияв патріотизму, ще третина опитаних вважає вишивану сорочку демонстрацією вірності традиціям. Для кожного четвертого респондента вишиванка є святковим вбранням, для кожного п’ятого – модною нині річчю, для кожного десятого – оберегом. 7% опитаних вважають вишиванку звичайним одягом, 5% – ознакою радикального націоналізму, ще 3% – ознакою так званої шароварщини.

vyshyvanka01

Для селян вишиванка найчастіше означає відданість традиціям, для україномовних респондентів вона є передовсім виявом патріотизму. Жінки частіше за чоловіків бачать у вишиванці оберіг та вбрання на свята, а молодь вважає вишиванки модними.

Найчастіше вишиванку носять ті, хто вважає її оберегом. Для людей, що вбирають вишиванку нечасто, вона є виявом патріотизму та святковим вбранням. Для тих, хто має вишиванку, але не носить її, ця річ частіше є ознакою вірності традиціям.

Опитування проводили серед населення України віком від 18 років методом особистого формалізованого інтерв’ю 1-9 листопада 2014 року. В опитуванні взяли участь 2400 респондентів, що репрезентують населення країни за віком, статтю, регіонами та типом поселення.

Отримуй новини від «Закупів» на свою електронну скриньку
Kolgot UA

Сподобалось? Поділіться із друзями

PinIt
Top