Онлайн-торгівлю узаконюють: що це означає для покупців

На минулому тижні Верховна Рада прийняла за основу перший в історії України проект закону, що регулює електронну торгівлю.

Фото: www.dumblittleman.com

Фото: www.dumblittleman.com

Презентуючи проект документу в парламенті, депутат Ольга Бєлькова відзначила, що проект не регулює відносини на ринку, а фактично «доганяє те, чого ринок досяг сам». Близько 17 млн ​​осіб щорічно купують товари і замовляють сервіси в інтернеті в Україні. Обсяг ринку e-commerce становлять близько $ 2 млрд на рік, але ця цифра могла б скласти десятки мільярдів, зазначила депутат. Заважає розвитку ринку те, що держава не визнає електронні угоди нарівні з письмовими, що і має виправити проект закону, пише AIN.ua.

У проекті закону описані загальні принципи роботи цього ринку, права та обов’язки онлайн-продавців і їх покупців, розмежована відповідальність продавців товарів і «постачальників послуг проміжного характеру» – інтернет і хостинг-провайдерів, реєстраторів доменних імен і т.д.

Законопроект запроваджує нові терміни: електронна комерція, електронний товар, електронна торгівля, інтернет-магазин, і найголовніше – електронна угода («електронний правочин»). Визнання електронної угоди на законодавчому рівні якраз і є однією з основних новацій проекту – вона дорівнюватиме за правовими наслідками іншим способам укладання угоди.

Якщо закон буде остаточно прийнятий, всі угоди в онлайні будуть проводитися з використанням «одноразового ідентифікатора» – цифро-літерного коду, який надсилається покупцеві на пошту або мобільний і використовується для верифікації угоди.

Як законопроект змінить життя онлайн-покупців

Микита Полатайко, юрист та координатор IT-практики фірми Sayenko Kharenko:

До прийняття «за основу» законопроект про електронну комерцію йшов майже рік і, якщо його все ж доведуть до статусу закону, нас чекає багато нововведень. Поговоримо про декілька з них. По-перше, підтвердження реєстрації на сайті через електронну пошту буде прирівняне до вашого підпису. Логічне запитання – а що ж зміниться? Всі і зараз підтверджують реєстрацію через електронну пошту або телефон.

Тим не менш, поки ви не оплатили товар (послугу) або не прийняли його, договір купівлі-продажу не укладено, і ви ще не покупець, а магазин – не продавець. Формально ви можете сказати кур’єру «я передумав, мені це не потрібно, і за доставку я платити не буду», а магазин може не нести відповідальність за порушення строків поставки або зовсім прірву.

А така електронна угода («електронний правочин») вважатиметься письмовою. З новим законом у вас з магазином буде домовленість з моменту підтвердження замовлення онлайн і ви вже будете щось «винні» один одному. Тепер кур’єр не має права сказати «вибачте, він такий же, просто більш нова модель, тому виглядає інакше» або «у нас на сайті помилка, він коштує трохи дорожче». І це можливість домовиться заздалегідь про дуже багато речей, а не тільки про ціну і місце доставки.

Щоб знати, на що ви погодилися, будьте уважні. Відповідно до пропонованого законопроекту, навіть якщо ви не знаєте, де на сайті розділ з умовами договору, ви все одно його підписали, коли не прибрали галочку «Згоден» або натиснули кнопку «Купити».

З одного боку, пропозицію укласти електронний договір має бути простим і зрозумілим, з іншого – може включати в себе купу умов, хоча в тексті буде тільки посилання на них.

Kolgot UA

Сподобалось? Поділіться із друзями

PinIt
Top