Ведмежа послуга. Хто виграє від сирної війни проти України

Завдяки сирній війні, яку Росія вкотре оголосила українським сироварам, вітчизняні споживачі зможуть трохи зекономити. Але не на сирі.
Фото: vitaportal.ru

Фото: vitaportal.ru

У понеділок Росспоживнагляд заборонив продавати на російському ринку сири чотирьох українських молокопереробних компаній – Охтирського сиркомбінату, Пирятинського сиркомбінату, ТОВ «Гадячсир» та Золотоніського маслоробного комбінату. Під санкції потрапив і виробник згущеного молока ТОВ «Техмолпром». Відлучення від ринку у Росспоживнагляді пояснили неналежною якістю українського продукту.

Заборона, пише «Дело», стосується ключових компаній-експортерів сиру в Росію. Перше місце за обсягами експорту займає холдинг «Молочний альянс», куди входять Пирятинський сиркомбінат та Золотоношський маслоробний комбінат. На другому – «Мілкіленд-Україна», до якого входить Охтирський сиркомбінат. Третє місце займає ТОВ «Гадячсир», який теж потрапив до «чорного списку».

Українські сировари експортують ледь не половину виробленого сиру. За даними видання, у 2013 році в Україні виробили 194 тисяч тонн сиру та сирного продукту, 87 тисяч тонн – експортували. Близько 82% експорту відправилось до Росії – близько 71 тисячі тонн.

У 2012 році, коли українських виробників звинуватили у фальсифікації свого продукту, Центр експертиз «Тест» спільно з колегами з російських лабораторій провів незалежне дослідження українських та російських сирів. Рослинний жир знайшли лише в одному зразку – російському

«Українські сировари чесніші за російських», 04.2012

Диверсифікувати свої експортні поставки українські виробники сиру не мають можливості, їм доведеться скоротити виробництво сиру і переорієнтуватись на виробництво сухого молока й масла, вважає директор консалтингового агентства «Інфагро» Василь Вінтоняк.

Відтак виробництво сиру може зменшитись на 30%, але особливо на зниження його ціни споживачам розраховувати не варто. За прогнозами Василя Вінтоняка, сир може подешевшати на 5% до кінця квітня. Більш суттєво може знизитись ціна на масло (яке виробляють паралельно з сухим молоком) – на 15-20%.

Історія м’ясо-молочних воєн між Росією та Україною:

  • 2005-2006 – Росія заборонили ввозити спочатку продукцію тваринництва, яка проходить транзитом через Україну, згодом усі види сирих м’ясних напівфабрикатів з України, а ще згодом – усю продукцію тваринництва з України. Причина: низька якість української продукції та випадки реекспорту з України неякісного м’яса з інших країн з українськими ветеринарними документами. Після переговорів та візиту російських фахівців на українські заводи шість українських підприємств повернулись на російський ринок.
  • 2010 – Россільгоспнагляд запровадив заборону на поставку м’яса та молочної продукції українських виробників. Після перевірки лише 3 з 15 м’ясопереробних підприємств України отримали право продавати свою продукцію в Росію. З молокопереробних компаній перевірку успішно пройшли 10 з 14 підприємств.
  • 2011 – Розссільгоспнагляд перевірив 32 українських виробники м’ясної та молочної продукції. Під заборону потрапили 18 компаній

 Результати незалежних тестувань продукції заборонених у Росії виробників
(ЦЕ «Тест»)

Торгова марка Виробник 2012 2011 2010 2009 2008
Пирятин Російський Пирятинський сирзавод   5 2* 4  
Коляда Російський ДП «Мілкіленд Україна» Охтирський сиркомбінат
4   2*
   
Охтирка Голландський ДП «Мілкіленд Україна» Охтирський сиркомбінат         5

* – погані органолептичні показники

Kolgot UA

Сподобалось? Поділіться із друзями

PinIt
Top