А де собаки? Як змінились права охорони супермаркетів

Дебелі охоронці з собаками, гумовими кийками та наручниками, пришпиленими до паска, які зустрічають вас при вході в супермаркет – такою мала стати реальність після 18 жовтня, коли набув чинності новий закон про охоронну діяльність. Минуло майже два тижні, але ні собак, ні пістолетів в охоронців досі нема. «Закупи» дізнавались, чому.

Фото: svit24.net

Кілька тижнів поспіль українські медіа малювали похмуру картину майбутнього, яке настане після 18 жовтня. Супермаркетами та торговими центрами мали походжати озброєні до зубів охоронці (дехто з журналістів навіть «вручив» їм вогнепальну зброю), які за першої нагоди кидалися б на відвідувачів і дубасили їх гумовими кийками. 18 жовтня минуло, але озброєних охоронців можна зустріти хіба в ювелірних магазинах, за порядком в яких пильнує зазвичай Державна служба охорони. Що ж трапилось, скасували закон?

Насправді новий закон «Про охоронну діяльність» набув чинності за графіком – 18 жовтня. І він справді додав повноважень охоронцям – вони мають право застосувати силу до імовірних зловмисників у виняткових випадках. Та стосується закон лише працівників охоронних фірм, які мають відповідну ліцензію, пояснює «Закупам» львівський адвокат Олександр Кульчицький. А більшість охоронців, що пильнують за порядком біля кас супермаркетів, є штатними працівниками відповідних відділів цих самих супермаркетів, і новий закон їх не стосується. Такий охоронець має стільки ж прав щодо покупців і відвідувачів магазину, як і самі відвідувачі. А саме: запідозривши покупця у крадіжці, він може попросити його показати свої речі чи викликати міліцію, якщо виник конфлікт. Ані обшукувати покупця, ані застосовувати до нього силу такі штатні охоронці не мають права, бо такі дії вже підпадають під статті Кримінального кодексу і Кодексу про адміністративні правопорушення про самоправство.

Більшість охоронців, що пильнують за порядком біля кас супермаркетів, є штатними працівниками відповідних відділів цих самих супермаркетів, і новий закон їх не стосується

Та навіть якщо охорону супермаркету чи торгового центру забезпечує недержавне охоронне агентство, тут теж не все просто. Такий охоронець може попросити покупця продемонструвати вміст кишень, але лише за добровільною згодою останнього. Він має право затримати особу, яку підозрює у вчиненні злочину, але негайно повідомити про це міліцію. Якщо покупець виявиться агресивним і чинитиме опір, до нього можуть застосувати спецзасоби. А от перед вагітними жінками, особами похилого віку, інвалідами та дітьми приватні охоронці беззахисні – застосовувати силу до таких осіб охоронці не мають права у жодному випадку.

Перелік спецзасобів, які може використовувати приватна охорона, ще має визначити Кабмін окремою постановою. Але травматичної зброї в охоронців не буде.

«У тексті Закону і в проекті нової постанови Кабінету Міністрів чітко перераховані спеціальні засоби, які можуть мати співробітники ліцензованих охоронних фірм. Але там не йдеться про те, що у працівників недержавних охоронних підприємств буде травматичну зброю. Така зброя навіть до спецзасобів не належить», – цитує слова начальника прес-служби Державної служби охорони при МВС України Світлани Павловської УНН.

За її словами, охоронцям дозволено користуватись лише пневматичною зброєю, а також спецзасобами невійськового та неміліцейського зразка. Тобто навіть наручників приватна охорона не матиме.

Охоронці не мають права використовувати травматичну зброю та наручники

Варто також пам’ятати, що статтею 10 закону про охоронну діяльність приватним охоронцям заборонено здійснювати дії, що посягають на права, свободи та власність фізичних осіб, а застосовувати силу вони можуть лише у виключних випадках.

Як поводитись  з охоронцями супермаркету:
Якщо так сталося, що вас затримала охорона, Олександр Кульчицький радить дотримуватись кількох простих правил, які допоможуть уникнути конфлікту. По-перше, не варто сперечатись з охороною та чинити їй фізичний опір. По-друге, варто виконувати законні вимоги працівників охорони (добровільно продемонструвати вміст кишень, сумки, пред’явити чек на покупку тощо). По-третє, якщо покупець відчуває, що його права порушуються (безпідставні образи, погрози, вимоги, фізичне насильство), слід негайно викликати міліцію.
Отримуй новини від «Закупів» на свою електронну скриньку
Kolgot UA

Сподобалось? Поділіться із друзями

PinIt
Top