Вас затримали в супермаркеті: що робити

Після кривавого інциденту у київському торговому центрі «Караван» головний український міліціонер закинув загиблим охоронцям, що вони, мовляв, діяли неправильно. «Закупи» вирішили нагадати, які повноваження має охорона в супермаркетах та торгових центрах.

Фото: tochka.net

Повноваження охорони магазинів

Слід зазначити, що охорона неоднорідна в своєму статусі. Так, у разі здійснення охорони підрозділами ДСО (це, в принципі, можливо, але на практиці – практично не використовується) останні наділені правами, передбаченими законом «Про міліцію». Тобто вони, у визначених законом випадках, мають право затримувати, обшукувати особу і складати протокол. Такі співробітники також мають право носити та використовувати зброю, пояснює юрист Роман Хрусненко у своєму матеріалі для видання «ЮрЛіга».

Та, як правило, охорона торгових центрів здійснюється силами або штатних охоронців, які діють на підставі відповідних посадових інструкцій, або залученими ліцензованими недержавними охоронними агентствами. При цьому і ті, й інші мають практично тотожне коло прав, і, за великим рахунком, ці права мало чим відрізняються від прав будь-якого громадянина з точки зору правових можливостей реагувати на правопорушення.

Якщо ж охорона має намір затримати, а тим більше провести огляд речей або обшук, незайве їй нагадати, що робити це може тільки міліція, а прагнення уподібнитися останній підпадають під статті Кримінального кодексу і Кодексу про адміністративні правопорушення про самоправство. У будь-якому випадку громадянин, який невинно постраждав від невиправданих підозр охорони, має право на відшкодування збитку.

Що робити, якщо вас затримала охорона?

У конфліктних ситуаціях (як правило, це підозра в крадіжці) для того, щоб максимально дотриматись права всіх учасників, можливі два варіанти:

1. Все з’ясувати за взаємною згодою (при малозначності правопорушення);

2. При наявності обґрунтованих підозр у скоєнні правопорушення по можливості утримати підозрюваного до приїзду міліції. У випадку, якщо підозри не підтвердяться, потерпілий має право вимагати відшкодування заподіяної такими діями моральної шкоди.

Ні відводити покупця до себе в кімнату без його згоди, ні оглядати його особисто і його речі, ні застосовувати до нього насильство, крім випадків чинення опору, охоронці недержавних служб не мають права.

Але вже незабаром у недержавної охорони прав побільшає ˜– з 18 жовтня 2012 року набирає чинності закон «Про охоронну діяльність».

Персонал охорони отримає право під час виконання своїх функціональних обов’язків застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби, проводити відкриту відео- та фотозйомку подій. Фізичний вплив та спецзасоби можуть застосовуватись охоронцями тоді, коли інші засоби не призвели до припинення посягання на об’єкт охорони.

За матеріалами ЮрЛіга

Отримуй новини від «Закупів» на свою електронну скриньку

Kolgot UA

Сподобалось? Поділіться із друзями

PinIt
Top